APEL DO OZDROWIEŃCÓW O ODDAWANIE OSOCZA. SPIESZYMY NA RATUNEK POLICJANTOWI.
Funkcjonariusze i pracownicy Policji niosąc pomoc, ratując ludzi czy oddając krew wielokrotnie udowodnili, że ludzkie życie i zdrowie jest dla nich wartością najwyższą. Są jednak sytuacje gdy to oni proszą o pomoc. Nadkom. Wojciech Matras z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie i Marian Kurek – były policjant z KWP w Krakowie, potrzebują pomocy. Jeżeli jesteś w grupie ozdrowieńców, oddaj osocze i uratuj życie policjantom.
Nasi Przyjaciele z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie: Wojciech Matras z i Marian Kurek potrzebują pomocy. Zarazili się wirusem COVID-19 i w ciężkim stanie przebywają pod opieka lekarską w krakowskich szpitalach.
Zwracamy się do osób (policjantów, ale także osób cywilnych), które przeszły zakażenie wirusem COVID-19 i spełniają kryteria do oddawania osocza jako ozdrowieńcy, by zgłosili się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i oddali osocze w celu ratowania życia policjantów. Organizujemy także punkt zbiorowego oddania osocza – w najbliższym czasie ogłosimy informacje o dacie i miejscu tej zbiórki.
Oddając osocze podajemy imię i nazwisko Wojtka – dla niego potrzebujemy grupy krwi BRhD+ lub podajemy dane Mariana – dla niego potrzebne jest osocze krwi grupy ARH+
Oddać można osocze także innej grupy krwi - wówczas nasi potrzebujący będą mogli liczyć na właściwe osocze od innego dawcy.
Osocze to bezcenny dzisiaj dar ozdrowieńców. Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Bardzo prosimy o pomoc! Jeżeli jesteś w grupie ozdrowieńców, oddaj osocze i uratuj życie Wojtkowi, Marianowi czy innym chorym.
Procedura i informacje Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie prosi o oddawanie osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe. Osocze to zawiera przeciwdziała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakażonych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-COV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (HSN1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, mają po przetoczeniu zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.
Bardzo prosimy o telefoniczny kontakt wszystkie osoby, które spełniają poniższe warunki:
- Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
- Minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji,
- Są w wieku 18-65 lat,
- Spełniają kryteria zawarte w przepisach prawnych określających wymagania ogólne dla dawców krwi i jej składników.
W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce pobrania.
RCKiK w Krakowie – tel. 663-560-300
Dostępny w dniach poniedziałek-piątek w godz. 7:30-15:00
Skrzynka mailowa: dzial.dawcow@rckik.krakow.pl