„Nie” – dla czadu!
Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Jest on bezbarwnym i bezwonnym silnie trującym gazem. Podstępnie dostaje się do układu oddechowego, a następnie do krwiobiegu. Ten „cichy zabójca” corocznie uśmierca kilkadziesiąt osób. Bardzo częstą przyczyną tych zatruć są wadliwe i niewłaściwe instalacje grzewcze, kominowe oraz niesprawne wentylacje.
Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dokonać kontroli stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Ryzyko zatrucia czadem można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Spełnia on bardzo ważną rolę, ponieważ zaraz po wykryciu nadmiernego stężenia tlenku węgla w powietrzu sygnalizuje to głośnym alarmem. Tym samym podnosi poziom naszego bezpieczeństwa, minimalizuje ryzyko zaczadzenia, a także pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia.
Pamiętaj aby:
- Systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkować tylko sprawnych techniczne urządzeń, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla ?
- ból głowy,zawroty
- głowy,
- ogólne zmęczenie,
- duszność,
- trudnościami z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny,
- senność,
- nudności.
Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla ?
- osobie należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
- jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
- rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
- wezwać służby ratownicze (Pogotowie Ratunkowe – tel. 999, Straż Pożarną – tel. 112).