Jak zabezpieczyć mieszkanie (dom) przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć mieszkanie ( dom) przed włamaniem?

Sezon urlopowy w pełni. Dla jednych to okres wypoczynku, dla innych wzmożonego wysiłku oraz intensywnej pracy i nie chodzi bynajmniej o osoby prowadzące działalność hotelarską lub turystyczną. Okres wakacji to czas „ żniw” dla przestępców.

Nawet jeśli nie wybierzemy się na urlop, zapoznajmy się z radami dotyczącymi tego, jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamywaczami.

1.Zadbajmy, by w naszym domu lub mieszkaniu zabezpieczenie stanowiły solidne drzwi, najlepiej antywłamaniowe, z dobrymi zamkami ( alarm). Zasada jest taka, że im więcej zabezpieczeń, tym więcej czasu, umiejętności i narzędzi trzeba mieć, by te zabezpieczenia przełamać.

2.Kosztowności i, pieniądze, papiery wartościowe i dokumenty najlepiej przechowywać w banku. Złodzieje doskonale wiedzą, gdzie ich szukać w domach, o czym możemy się przekonać śledząc codzienną prasę.

3.Nie pisz na portalach społecznościowych kiedy i gdzie się wybierasz na zasłużony wypoczynek, nie publikuj fotografii, które pokazują twój status finansowy, nie podawaj swojego adresu. Nie podpowiadaj złodziejowi kiedy, gdzie i po jakie łupy może przyjść. Ucz dziecko, że nie wolno rozpowiadać gdzie i kiedy jedziecie na wakacje. Przestępcy robią rozeznanie nie tylko wśród dorosłych.

4.Utrwal na zdjęciu numery fabryczne posiadanych sprzętów, zrób fotografię biżuterii, w razie kradzieży łatwiej będzie je odnaleźć.

5.Nigdy nie zostawiaj klucza pod wycieraczką, nie wieszaj go dziecku na szyi, ucz , że nie wolno spoufalać się z obcymi, sam też nie zapraszaj do domu osób, których nie znasz. Spożywanie alkoholu z przygodnie poznanymi osobami, też może skończyć się nieszczęśliwie.

6.W domu prywatnym przydatne jest solidne ogrodzenie (z prześwitami) i mądry pies, który pomoże chronić dobytek. Dobrym pomysłem jest domofon i oświetlenie posesji.

5. Bądź czujny, reaguj na obcych na klatce schodowej, krążących i zaglądających przez płoty prywatnych posesji. Pytaj w czym możesz im pomóc, do kogo przyszli. Zapamiętaj wygląd, ubiór, jeśli dojdzie do przestępstwa,  rysopis „nieproszonych gości” może okazać się bardzo pomocny w ich ustaleniu.

8.Utrzymuj dobre relacje z sąsiadami, wyjeżdżając zostaw tym, którym ufasz klucze. Niech czasem przewietrzą mieszkanie, zapalą światła, wyciągną korespondencję ze skrzynki pocztowej. Interesuj się też mieszkaniami sąsiadów którzy wyjechali. Jeśli usłyszysz dziwne hałasy, zauważysz osoby obce wynoszące sprzęty powiadom Policję. Lepiej być nadmiernie ostrożnym niż pozwolić obrabować sąsiada.

10. Ubezpiecz swoje mieszkanie( dom), jeśli padniesz ofiarą przestępstwa choć częściowo odzyskasz straty ( przed podpisaniem umowy czytaj dokładnie treść, żeby mieć świadomość na jakie okoliczności ubezpieczasz swoje mienie)

11. Nawet jeśli wychodzisz z mieszkania na krótko,  nie zostawiaj uchylonych okien, zwłaszcza na parterze, jak przebywasz w domu, zamykaj drzwi na zamek. Złodzieje często wchodzą i zabierają niepostrzeżenie przedmioty znajdujące się w przedpokoju np. telefon, torebkę.

12. Nie wpuszczaj do mieszkania domokrążców, nawet jeśli cię nie okradną, jakość oferowanych przez nich towarów jest zazwyczaj niska i ze złożeniem reklamacji bedzie problem, zwrotów też nie przyjmują.

 

Ważne telefony:

Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie tel. 326246255

alarmowy 112