Oszustwa metodami „na sąsiada” „na członka rodziny” w powiecie chrzanowskim

Oszustwa metodami  „na sąsiada” „na członka rodziny”   w powiecie chrzanowskim

9 września br.  na terenie powiatu chrzanowskiego ponownie uaktywnili się oszuści, którzy manipulując i grając na uczuciach osób starszych próbowali  wyłudzić od nich pieniądze.

Jako pierwszy na celowniku oszustów wytypowany został 83 letni mieszkaniec Chrzanowa, który podnosząc słuchawkę telefonu stacjonarnego  usłyszał głos mężczyzny podającego się za jego sąsiada. Ów sąsiad miał spowodować wypadek samochodowy i w celu uniknięcia kary potrzebował kwoty 75 tyś. złotych. Senior domyślając się, ze może być to oszustwo zdecydowanie odmówił rozłączając się.

Podobna sytuacja miała miejsce kilka minut później, gdzie również na telefon stacjonarny, tym razy kobiety zadzwonili  mężczyźni, który jeden podawał  się za męża kobiety natomiast  drugi za policjanta.  Metoda działania oszustów była podobna - wypadek drogowy, wpłata pieniędzy w celu uniknięcia aresztu.  Tym razem oszustom również nie udało się wprowadzić w błąd kobietę ponieważ przebywający z nią w domu syn  szybko domyślił się, że to oszuści i zakończył połączenie. 

Kolejną osobą, która mogła stracić pieniądze był mieszkaniec Chrzanowa, który po drugiej stronie aparatu telefonicznego usłyszał głos kobiecy. Kobieta podawała się za wnuczkę i chciała wyłudzić od seniora pieniądze lub kosztowności. Z uwagi jednak na niezadawalające ją  kwoty pieniędzy przerwała połączenie.

Niestety czwarta, ostatnia w tym dniu  próba wyłudzenia pieniędzy zakończyła się  przekazaniem znacznej sumy pieniędzy  oszustce, która podając się za kuriera  pojawiła się pod domem pokrzywdzonej


Policja apeluje do wszystkich mieszkańców o ostrożność, czujność i duży rozsądek  w kontaktach z osobami podającymi się krewnych lub policjantów. Należy pamiętać, aby nigdy nie przekazywać żadnych kwot pieniędzy lub kosztowności obcym osobom, a w przypadku zetknięcia się z podobnymi wyżej działaniami, albo bardzo do nich podobnymi zawsze należy powiadomić o tym Policję.