Dwie ważne akcje drogówki na naszych drogach

W ostatnich dniach tj. 18 i 19.09.2018r. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie realizował dwie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach akcje.

O założeniach jednej z nich pisaliśmy już na naszej stronie internetowej. EDWARD, bo taką ma nazwę ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg.

Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu komórkowego, parkowanie na ścieżkach rowerowych, blokowanie przejść dla pieszych, czy też podejmowanie ryzykownych manewrów.

W ramach projektu chrzanowscy policjanci skrupulatnie kontrolowali kierowców pod kątem opisanych wyżej wykroczeń W sumie przeprowadzono 54 kontrole w trakcie których ujawniono 53 wykroczenia, w tym 30 dotyczyło przekroczenia limitów prędkości. Przypominamy, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości grozi mandat karny w wysokości do 500 zł i 10 pkt karnych. W przypadku przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 50 km na godzinę stracimy prawo jazdy. Niestosowanie się do znaku B-33 jest jedną z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych- wypadków i kolizji.

W trakcieogólnopolskiej akcji "Telefon" chrzanowscy mundurowi przeprowadzili 88 kontroli drogowych ze szczególnym naciskiem na łamanie przepisu dotyczącego zakazu korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu.

W wyniku działań ujawniono 81 wykroczeń z czego 27 dotyczyło korzystania z telefonu podczas jazdy.

Przypominamy, że za to wykroczenie grozi mandat karny w wysokości 200 zł i 5 pkt karnych.

Ważne informacje:

- odebranie telefonu rozprasza kierowcę na około – 5 sekund. W tym czasie przy prędkości 100 km na godzinę samochód może pokonać nawet 140 m.

-przejrzenie lub napisanie krótkiego smsa zajmuje ok. 12 sekund a auto w tym czasie przejeżdża ok. 330 metrów, jeśli jedzie z prędkością 100 km. To jest czas, kiedy nie zwracamy uwagi na to, co się dzieje na drodze.

Musimy mieć świadomość, że jeśli korzystamy z telefonu komórkowego w trakcie prowadzenia pojazdu, to prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta sześciokrotnie.