" Bezpieczna droga do szkoły" w Chrzanowie

" Bezpieczna droga do szkoły" w Chrzanowie

W dn.07.09.2018r. w ramach akcji „ Bezpieczna droga do szkoły „ policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie pełnili służbę na ul. Pogorskiej w rejonie SP nr 8 w Chrzanowie.

Uczniowie tej szkoły wspomagali mundurowych w ich działaniach mających na celu poprawę bezpieczeństwa w okolicy placówki. Działania miały charakter happeningu, bowiem część dzieci ucharakteryzowana była na ofiary wypadków drogowych. Dzieci wręczały zatrzymanym do kontroli kierowcom własnoręcznie wykonane rysunki, których treść była zależna od tego, czy kierowca jechał prawidłowo, czy też popełnił wykroczenie w ruchu drogowym. Łamiący przepisy otrzymywali rysunki obrazujące skutki niefrasobliwości kierowców w tym zakresie, charakteryzacja również miała wzmocnić przekaz tej akcji i lepiej zadziałać na podświadomość kierowców. Wręczano również samochodowe zawieszki zapachowe oraz ulotki informacyjne jako nagrody dla kierowców przestrzegających przepisów bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W Małopolsce działania policji w ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły” prowadzone są już od 3 września i potrwają do 15 września. Akcja wywołała szeroki oddźwięk w zarówno w świadomości mieszkańców , dzieci jak i lokalnych mediach. Każdy z zatrzymanych kierowców podkreślał, że bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze a ci, których dzieci musiały upomnieć i „ ukarać” rysunkiem obrazującym jak może zakończyć się łamanie przepisów ruchu drogowego podkreślali, że taka forma kary mentalnie jest dużo bardziej dotkliwa, bo wstyd tłumaczyć się przed dziećmi za stworzenie niebezpiecznej dla nich sytuacji. 

Dziękujemy wszystkim dzieciom, które narysowały piękne prace a także zaangażowały się w poprawę bezpieczeństwa w okolicy szkoły biorąc udział w naszej akcji.