Wypadki drogowe w naszym powiecie.

Wypadki drogowe w naszym powiecie.

Zdarzenia drogowe to wciąż spory problem, pomimo poprawiającej się infrastruktury  oraz wielu kampanii społecznych, czy działań ze strony Policji. Najczęstsze przyczyny wypadków i kolizji to:

  • nieprzestrzegania pierwszeństwa przejazdu
  • niedostosowania prędkości do warunków na drodze
  • nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych
  • nieutrzymania bezpiecznej odległości między pojazdami
  • niebezpiecznego zachowania pieszego
  • nieprawidłowego wykonania manewru wyprzedzania

W przypadku niebezpiecznych zachowań pieszych najczęstszym przewinieniem prowadzącym do wypadku było wtargnięcie pod koła pojazdu lub przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

W 2017roku na drogach naszego powiatu zginęło 5 osób, o jedną mniej niż dwa lata temu, rannych zostało 145 osób, to o 23 osoby mniej, niż w roku 2016. Najwięcej wypadków miało miejsce na DK 79- 17, następnie DW 780 – 13. Rok 2017 jest najlepszy pod względem statystyk od kilku lat.

Zadaniem Policji jest prowadzenie takich działań, które maksymalnie zredukują liczbę ofiar śmiertelnych i rannych na drogach. Aby zamierzony efekt osiągnąć, konieczna jest współpraca i zrozumienie sensu działań mundurowych  ze strony wszystkich uczestników ruchu, pieszych również. Zatem apelujemy o trzeźwość, ostrożność i respektowanie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nawet najlepiej zorganizowane działania policjantów WRD nie zmuszą kierujących i pieszych do zachowania  zdrowego rozsądku. Mogą o nim  przypomnieć, ale to od nas samych zależy, czy w sposób mądry i bezpieczny będziemy uczestniczyć w ruchu drogowym.